Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme (Osteoartrit)

admin 13 Oca 2019 Genel 16  0

Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme (Osteoartrit)

Toplumda sıkça görülen eklem ağrılardan biri başparmak kök ekleminde kireçlemelerdir. Diğer adı ile Osteoartrit de denilmektedir. Eklemler arasındaki kıkırdak dokunun tahribatıyla birlikte soyulmalar ve aşınmalar yaşanmaktadır. Bu nedenle de ağrılar ortaya çıkmaktadır. En sık tutulan ve kullanılan eklemlerden birisi başparmak kök eklemidir.

Başparmak kök ekleminde kireçlenmesi ve ağrılar 40 yaş üzeri kişiler de kendisini göstermektedir. Bir ayrı detay ise erkeklere göre kadınlar da daha fazla görüldüğüdür. Pürüzlü yüzeyler ile temas halinde sürtünmeler meydana gelmetedir. Başparmak kök eklemi başparmağı eşyaları kavramımıza yarayan bir eklem olup parmağın etrafında dönmesini de sağlamaktadır.  Hastalık genel olarak kalça kemiğinde, omurgada, el bileğinde ve parmakta sıkça görülmektedir.

Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme (Osteoartrit) Neden Olur?

Bu eklemin eli normal kullanımında aşınma ve bozulmasıyla birlikte ortaya çıkabilmektedir. Bu bölge de yaşanan kireçlenme diğer bölgelerde de kireçlenme olacağı anlamına gelmemektedir. Eskiden yaşanmış travmalar ve anlık problemler riski arttıran faktörlerden biridir. Kadınlar da erkeklere göre 2 kat daha fazla görülmektedir. Eklemlere yük bindirdikçe sorun büyümektedir.

Ellerin sabit bir pozisyon da kullanılması ve zorlanması hastalığa yol açmaktadır. Özellikle meslek açısından görülen bu hastalıkta elleriyle çalışmak zorunda olan kişiler de görülür. Sürekli bilgisayar basında klavyeye basmak, temizlik işlerinde ağır el hareketleri yapmak bunlar önemli derece hastalığın ortaya çıkmasına neden olan nedenlerdir.

Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme (Osteoartrit) Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenmeye erken teşhis çok önemlidir. Kireçlenme arttığında ağrı da paralel olarak artmaktadır. Ağrı ani alevlenmeler şeklinde gelebilmektedir.  Uzun süren ve çekilmez ağrılar yaşanmaktadır. Başparmağınızı kullanarak yapmaya çalıştığınız hareketler de yaşanan sancılar bu rahatsızlığın habercisi olabilir.

Kadınların temizlik yaptıkları sıra da bez sıkmaları ellerini yormalarında yaşadıkları ağrılar da bu belirtilerden biridir. Kireçlenmenin olduğu bölgeler de şekil bozuklukları görülebilir. Şişmeler kızarmalar da belirtilere dahildir.

Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme (Osteoartrit) Risk Faktörleri Nelerdir?

Bunlar;

  • Aşırı kilolar
  • Orta ve ileri yaşlar da olma
  • Geçmişte yaşanmış eklem kazaları
  • Kıkırdak yapısını etkileyen hastalıklar ( Romatoid artrit gibi )

gibi sayabileceğimiz daha birçok başparmak kök eklemi kireçlenme risk faktörü vardır.

Iphone’da Gizli Klasör Oluşturun!
Sinameki Zayıflatır Mı?
Faydalı OS X Terminal Kullanım Örnekleri
Kilitlenen Android Telefonlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir