Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Bu Etkenler Diz Kireçlenmesini Tetikliyor

admin 26 Tem 2018 Genel 127  0
0nur - SEO

Bu Etkenler Diz Kireçlenmesini Tetikliyor

Uzmanlar bu etkenler diz kireçlenmesini tetikliyor diyor. Diz ağrılarınız varsa hemen tıklayın! İlk etapta yürüme ve merdiven inip çıkma ile başlayan diz ağrılarına istirahat halinde bile rastlanılabiliyor.

Diz ağrılarına eşlik eden diz çevresinde görülen takılma, şişlik ve kilitlenme unsurları da baş gösteriyor. Diz ağrıları ne yazık ki hastaları her gün ilaç alımına zorluyor. Hatta ağrıların şiddeti çoğaldıkça hastalara sosyal yaşamdan dahi kopabilecek hale geliyorlar. Bu durum diz ekleminde kireçlenme olarak adlandırılıyor.

Diz kireçlenmesi dizde yer alan eklem kıkırdağında görülen aşınma halidir. Genellikle ileri yaş sorunu olarak bu hastalık son yıllarda genç yaşlarda ki kişilerde de görülmeye başladı. Eski dönemlerde 35 yaş altı bireylerde eklem kıkırdağının aşınması durumu % 2 iken günümüzde bu oranın arttığı saptanmıştır.

Diz Kireçlenme Nedenleri

Fazla kilo alımı, genetik olarak gelişen bozukluklar, spor yaralanmaları, ameliyat ve diğer nedenler diz kireçlenme nedenleri olarak karşımıza çıkıyor. Diz kıkırdağının aşınmasından en önemli nedenlerden biri fazla kilo alımıdır. Fazla kilo ayak ve dizler üzerine aşırı baskı yapmakta ve bu noktada diz kıkırdağının aşınmasına neden olmaktadır.

Kiloların taşınmasında yıpranan eklemler neticesinde ağrılı durumlar ortaya çıkmakta ve eklem rahatsızlıkları kendini belli etmeye başlamaktadır. Kıkırdağı oluşturan protein üretiminden sorumlu olan genler görevlerini yerine getiremeyebiliyor. Bu genetik problem nedeni ile genç yaşlarda dahi eklem rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Ameliyat yaraları eklem kireçlenmesi üzerinde etkin olabiliyor. Bununla birlikte geçmiş yaşamda görülen travmaların da kireçlenme nedeni olarak ortaya çıktığı bulgusuna rastlanılmıştır. Diz kireçlenme nedenlerinden bir diğer önemli konu da bilinçsizce yapılan spor egzersizleri ve yaralanmalarıdır.

Diz KireçlenmeTedavi

Dizlerde meydana gelen aşınmanın eklem ağrılarına neden olması elbette hastaları istirahat halinde bile rahat bırakmıyor. Bu nedenle diz kireçlenme tedavi yöntemlerine başvuruluyor. Bunlardan biri hastalığın başlangıç aşamasında başvurulan ilaç tedavisi, kilo verme ve egzersizlerdir.

Diğer bir yöntem de fizik tedavi uygulamaları ve eklem içerisine yapılan enjeksiyonlardır. Enjeksiyonlar kıkırdak yüzeylerinde olması gereken kayganlığın arttırılmasına yardımcı olur. Sürtünmeyi azaltarak kıkırdağın beslenmesine yardımcı olur. Kök hücre tedavisinden de yararlanılarak hastanın ağrı şiddetinin azaltılması üzerinde etken tedavi yöntemi gerçekleştirilmiş olunur.

Eğer hastalık ilerlemiş ve bahsi geçen tedavi yöntemleri hastalık üzerinde etkili olamıyorsa artroskopi ameliyatına başvurulur. Kemik ve yük taşıma ekseni bozulmuş ise astrokopi ameliyatı ile bozulan bu eksen düzeltiliyor.

Sefamerve Hac Malzemeleri Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
Sefamerve Hac Malzemeleri Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
Duygusal Boşluk Kilo Aldırıyor
Duygusal Boşluk Kilo Aldırıyor
Facebook Canlı Yayın Yapma Özelliği Nasıl Kullanılır?
Windows 10 Anniversary Nasıl Yüklenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir