Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Anne Çocuk

Çocuğunuz İle Nasıl Doğru İletişim Kurarsınız

admin 06 Tem 2018 Anne Çocuk 544  1
0nur - SEO

Çocuğunuz İle Nasıl Doğru İletişim Kurarsınız

Pek çok anne baba çocukları doğduğu ilk andan itibaren doğru bir iletişim kurmak ister. Düşünülenin aksine çocuğunuz ile iletişiminiz anne karnında başlamaktadır. Çocuğunuz ile doğru iletişim kurmak istiyorsanız; sizlere sağlıklı iletişim kurmanızı sağlayacak önerilerde bulunacağız.

Çocuğunuz İle Sağlıklı İletişim Kurmak İçin Önerilerimiz

Çocuğunuz ile sağlıklı iletişim kurmak için çocuğunuza doğru şekilde davranmanız çok büyük önem arz etmektedir. Anne babalar çoğu zaman doğru davrandığını düşünse de düşüncelerini yanlış ifade edebilmekte bu da çocuk ile anne baba arasında ilerleyen dönemlerde iletişim kopukluğu ve yabancılaşma sürecine yol açabilmektedir. Bu neden ile çocuk ile doğru iletişim kurmak istiyorsanız kendi davranış ve tutumlarınızı incelemeli; çocuğunuza sizin ile iletişim kurabilmesi için ortam oluşturmalısınız. Size önerdiğimiz şekilde davranarak çocuğunuzun sizinle her şeyi paylaşabileceği ve her zaman onun yanında olacağınızı hissettirebilir ve böylece doğru iletişim kurabilirsiniz.

Sakin ve Huzurlu Bir Ortam Sağlayın

İletişimde en önemli olan nokta kuşkusuz sakin ve huzurlu bir ortamda gerçekleşmesidir. Bebeğiniz konuşamadığı zamanlarda dahi huzursuzluğu ve kavgaları anlayarak, buna yönelik bir karakter geliştirmektedir. Çocuğunuza gün içerisinde başka kişilere karşı duyduğunuz olumsuz duygularınızı mümkün olduğunca yansıtmadan konuşmaya ve sakin bir aile ortamı sağlamaya özen gösterin.

Sevildiğini Hissettirin

Her anne baba kuşkusuz çocuğunu çok sever. Ancak hareketleriniz ile onlara bunu belli etmediğinizde çocuğunuz ile aranızdaki iletişimde sıkıntılar doğabilir. Bu neden ile çocuğunuza sevildiğini hissettirecek şekilde davranışlarda bulunun. Bunun için sarılma, öpme gibi beden dilinizi kullanabileceğiniz gibi onu ne kadar sevdiğinizi sesli olarak da dile getirebilirsiniz.

Onu Gerçekten Dinleyin

Çocuğunuz gün içerisinde yaşadığı her şeyi sizin ile paylaşmak isteyecektir. Sizin onu dinlemediğinizi hisseden çocuğunuz ile aranızda onun ilerleyen yaşlarında ciddi iletişimsizlik problemleri yaşanabilir. Onun anlattığı şeyler her ne kadar sizin ilginizi çekmiyor olursa olsun onu gerçekten dinlemeye özen gösterin.

Sorduğu Sorulara Hemen Cevap Vermeden Onun Ne Düşündüğünü Sorun

Çocuğunuz ile sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsanız dikkat etmeniz girerken diğer bir husus çocuklarınızın zihinsel gelişimlerini ve öz kimlik kazanma süreçlerine olumlu katkıda bulunacak davranışlarda bulunmanızdır. Çocuğunuz bir konuda size soru sorduğunda hemen cevap vermek yerine onun fikrini sorarak hem çocuğunuza öz kimlik kazandırır hem de zihinsel faaliyetlerinin gelişimine olumlu katkıda bulunursunuz.

Anne Çocuk

Anne Çocuk

Sizden Çekinmemesini Sağlayın

Anne çocuk iletişimi ya da baba çocuk iletişimi için çocuğunuzun sizden çekinmemesini sağlayın. Her ne olursa olsun sıkıntılarını ve üzüntülerini sizin ile paylaşabileceğini bilmesini sağlayın. Bunun için çocuğunuza sürekli kızmayarak, onda doğru yanlış kavramı oluşturmalısınız. Çocuğunuz sizden korktuğu için değil o davranışın yanlış olduğunu bildiği için o davranışı gerçekleştirmemeli. Bu şekilde davrandığınızda çocuğunuz ile sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

Sefamerve Hac Malzemeleri Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
Sefamerve Hac Malzemeleri Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
Duygusal Boşluk Kilo Aldırıyor
Duygusal Boşluk Kilo Aldırıyor
Facebook Canlı Yayın Yapma Özelliği Nasıl Kullanılır?
Windows 10 Anniversary Nasıl Yüklenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir