Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Epilepsi Normal Bir Yaşama Engel Değildir

admin 26 Ağu 2018 Sağlık 63  0
0nur - SEO

Epilepsi Normal Bir Yaşama Engel Değildir

Uzmanlar epilepsi normal bir yaşama engel değildir konusu üzerinde hastaları topluma kazandırmayı amaçlıyor. Toplumda sara hastalığı olarak bilinen epilepsi nöronların elektrik devreleri için çalıştığı aksamda bir bozukluk olarak tarif edilebilir. Beyin hücreleri denilen nöronlar vücudun yönetilmesinde elektrik devreleri gibi çalışırlar. Bu esnada herhangi bir bozukluk meydana gelmesi halinde epilepsi hastalığının ortaya çıktığı görülür.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir

Epilepsi türlerine göre değişkenlik gösteren bir hastalıktır. Ancak epilepsi hastalıkları halinde kişilerin vücut ve çene kısmında genel olarak aynı kilitlenme olayına rastlanılır. Epilepsinin bazıları doğuştan gelirken bazı türleri de genetik olarak ortaya çıkar. Bunun dışında gelişen tümör, beyin ameliyatları, travmalar ve damarsal nedenlerle ortaya çıkan hastalıklar epilepsiye neden olabilir.

Hatta bazı epileptik bulguların nedenleri de tam olarak bilinmeyebilir. Epilepsi belirtileri dahilinde hastalara epilepsi teşhisi koyulabilmesi için hastaların geçmişte ki yaşamları dikkate alınır. Hastaların geçirdiği olayın bir epilepsi atağı olup olmadığı belirlenmelidir. Hastalar muayene edilir, onlara kan tahlili, EEG, Bt veya Mr yapılarak gerekli testlerden geçirilirler.

Epilepsi Atağı Sırasında Neler Yapılmalı

Kriz anında hastalara kendilerini bilmeden titremeye başlarlar. Bu titreme anında çevreden kopuk ve bilinçsiz olurlar. Titremeler nedeni ile ve çene kilitlenmesi nedeni ile hastanın kendine zarar vermemesi için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Hastanın titreme anında sarsılarak dengesizce herhangi bir yere çarpıp zarar görmemesi için hastayı yere sağ ya da sol yönlü yatırmak gereklidir.

Hastanın dilini ısırmaması için küçük, kesici ve sivri olmayan aynı zamanda hastanın yutmayacağı bir türden cismin hastanın dişleri arasına vaktinde koyulması esas alınır. Örneğin: Epilepsi atağı geçiren bir hastanın dişleri arasına bir kitabın kenarı koyulabilir. Fakat bunun gerçekleştiren kişi asla parmaklarını hastanın ağzına itmemelidir.

Çünkü epilepsi atakları sırasında hastalarda meydana gelen çene kilitlenmesi parmağın kopmasına kadar yol açabilir. Bu konuda son derece dikkatli olunmalıdır. Ardından epilepsi atağının geçmesi için yapılması gereken tel şey beklenmelidir.

Epilepsi Tedavisi

Epilepsi insanların yaşamlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak epilepsi tedavisi ile epilepsi ataklarının insanın yaşamını tamamen etkisi altına almasından korunmak mümkün. Bazı epilepsi türlerinin ilaçlar ile kontrol altına alınması mümkündür. Ancak ilaçlara cevap vermeyen türlerinin olduğundan bahsetmek mümkündür. Bu epilepsi hastalıklarının kaynaklandığı beyin odağı kesin tespit edilirse epilepsi cerrahisi ile bu noktaya müdahale edilerek hastalığın tedaviye sonuç vermesi gerçekleştirilebilir. Tedavilerle atak sayıları azalır.

Duygusal Boşluk Kilo Aldırıyor
Duygusal Boşluk Kilo Aldırıyor
Japonya-izin-çalışmaları-insan-hayvan karışık esansiyel
Japonya, insan-hayvan hibrit çalışmalarına izin veriyor
Probiyotik yiyecekler: Ne bilmek
Probiyotik yiyecekler: Ne bilmek
Kanser: Probiyotikler immünoterapiyi daha az etkili kılıyor mu?
Kanser: Probiyotikler immünoterapiyi daha az etkili kılıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir