Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Kanser: Probiyotikler immünoterapiyi daha az etkili kılıyor mu?

Kanser: Probiyotikler immünoterapiyi daha az etkili kılıyor mu?

admin 05 Nis 2019 Genel 169  0
0nur - SEO

İmmünoterapi, birçok yararı olan bir kanser tedavisidir. Bu nedenle, etkinliğini arttırmak çok önemlidir. Bağırsak mikrobiyomunu inceleyen bilim adamları, alışılmadık sonuçlar buldular.

Probiyotikler

Kanser immünoterapisi nispeten genç bir alandır.

Bununla birlikte, uzun süreli remisyon potansiyeli ve daha az olası yan etkileri vardır.

Göre Kanser Araştırma Enstitüsü bilim adamları hem dayanıklı kanserlerin tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir kemoterapi ve radyasyon terapisi .

İmmünoterapi, bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olarak çalışır. Kanser hücreleri normal olarak bağışıklık sistemi tarafından tespit edilmez, ancak tedavi daha güçlü bir yanıt üretmek için ilaçlar ve diğer maddeleri kullanır.

Kontrol noktası inhibitörleri bir tür immünoterapidir. Kanser hücrelerinin bağışıklık sistemi saldırılarını engelleme kabiliyetini etkiler. Bununla birlikte, yalnızca kanserli kişilerin yüzde 20-30’unda çalışırlar.

Bilim adamları son zamanlarda trilyonlarca bağırsak mikroorganizmasını içeren bağırsak mikrobiyomunun bağışıklık sistemini kontrol etme kabiliyetine sahip olduğunu keşfetti.

San Francisco, CA’daki Parker Kanser İmmünoterapi Enstitüsü ve Houston’daki Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nden bir grup araştırmacı bunun immünoterapi başarı oranlarını etkileyip etkilemeyeceğini inceledi.

Şaşırtıcı bir sonuç

Ön çalışma, kanserli insanlarda immünoterapi, bağırsak mikrobiyomu ve diyet arasındaki bağlantıya ilk bakandır. Toplamda , MD Anderson’da tedaviye başlayan metastatik melanomalı 113 kişi yer aldı.

Bilim adamları bulgularını Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği’nin Atlanta, GA’da gerçekleştirdiği yıllık toplantılarında sundu .

Katılımcılar diyetleri, ilaçları ve takviyelerin kullanımı ile ilgili bir yaşam tarzı anketi doldurdular. Araştırmacılar ayrıca her bir bağırsak mikrobiyomunun bir resmini oluşturmak için dışkı örneklerini de analiz ettiler. Ayrıca katılımcıların tedavi ilerlemesini takip ettiler.

Şaşırtıcı bir bulgu ortaya çıktı. Tezgah üstü probiyotik takviyeleri almak, kontrol noktası inhibitör immünoterapisine cevap verme olasılığının yüzde 70 daha düşük olmasıyla ilişkilendirildi. Katılımcıların neredeyse yarısı (yüzde 42) bu takviyeleri aldığını bildirmiştir.

Araştırmacılar ayrıca probiyotikler ve düşük bağırsak mikrobiyom çeşitliliği arasında bir ilişki olduğunu fark ettiler. Bilim adamları bunu zaten immünoterapiye zayıf yanıt veren kanserli kişilerde görmüştü.

Parker Enstitüsü’nün bir araştırma bilimcisi olan ilk çalışma yazarı Christine Spencer, “Genel algı [bu probiyotikler] bağırsak mikrobiyomunuzu daha sağlıklı yapar” diyor. “Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, verilerimiz bunun kanser hastaları için geçerli olmayabileceğini gösteriyor.”

Bağırsak mikrobiyomunun manipülasyonu

Diyet seçimlerinin de bir etkisi olduğu ortaya çıktı. Yüksek lifli diyet uygulayan kişilerin immünoterapiye yanıt verme olasılıkları beş katıydı ve pozitif yanıtla bağlantılı daha fazla bakteri mevcuttu.

Diğer taraftan, şeker oranı yüksek ve işlenmiş eti yüksek diyetli insanlar, bu bakterilerin daha azına sahipti.

Spencer ve ekibi bu sonuçtan daha az şok oldu. “Yüksek lifli bir diyet yemenin sağlık açısından faydaları olduğu gösterilmiştir” diye açıklıyor. “Bu durumda, bunun ayrıca kanser immünoterapisine daha iyi bir yanıtla bağlantılı olduğuna dair işaretler görüyoruz. Kesinlikle tam tahıllara, sebzelere ve meyvelere yükleme yapmak için başka bir iyi neden.”

Genel olarak, çalışma kısmen bazı kanserlerin immünoterapi tedavisine neden iyi yanıt vermediğini açıklayabilir. Ayrıca, belirli diyet faktörlerinin – özellikle probiyotik takviyelerin dikkatlice değerlendirilmesi – başarı oranlarını etkileyebileceğini öne sürmektedir.

Spencer, immünoterapinin etkinliğini arttırmanın bu kadar basit olmayabileceğini itiraf ediyor. “Ama bu çalışma,” diyor, “diyeti, bağırsak mikrobiyomu yoluyla immünoterapi yanıtında rol oynayan diyete işaret ediyor ve bu bulguların, kanser araştırma topluluğunda bu konuda daha fazla çalışmayı teşvik edeceğini umuyoruz.”

Daha fazla deneme başlıyor. Biri şu anda bağırsak mikrobiyomunu ve immünoterapi tepkisini olumlu yönde etkilemek için oral hap kullanıyor .

MD Anderson personeli, farklı diyetlerin kanserli insanlar üzerindeki etkilerini inceleyecek başka bir plan yapmayı planlıyor.


Sefamerve Hac Malzemeleri Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
Sefamerve Hac Malzemeleri Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
Duygusal Boşluk Kilo Aldırıyor
Duygusal Boşluk Kilo Aldırıyor
Facebook Canlı Yayın Yapma Özelliği Nasıl Kullanılır?
Windows 10 Anniversary Nasıl Yüklenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir