Yutkunurken Zorlanmak Tümör Belirtisi Olabilir

Yutkunurken Zorlanmak Tümör Belirtisi Olabilir

admin 12 Ağu 2018 Genel 50  0

Yutkunurken Zorlanmak Tümör Belirtisi Olabilir

Uzmanlarca disfaji olarak adlandırılan yutkunurken zorlanmak tümör belirtisi olabilir. Yeme esnasında yutkunurken zorlanan hastalar su içerken bile boğazlarında bir acı meydana geldiğinden şikayet ediyorsa bu durumun hastaların hayat kalitesini olumsuz yönde etkilediği sonucuna varılabilir.

Disfaji Nedir

Halk arasında yutkunma zorluğu olarak bilinen disfaji içeceklerin ve yiyeceklerin tüketilirken boğazdan zorla geçmesi durumudur. Boğazdan mideye doğru inen yiyecek ve içecekler disfaji hastalığına yakalanan kişilerde acıya ve daha çok uğraşa neden olur. Öyle ki bazı durumlarda ağrıların yutkunma çabasına eşlik ettiği bile görülebilir.

İlerleyen disfaji hastalığının tedavi sürecinin başlamaması halinde yemek yemek ve su içmek bile artık imkansız hale gelebiliyor. Yutma güçlüğünün kalıcı hale gelmemesi ve kişilerin yaşam kalitesi ve beslenme düzeylerini düşürmemesi için hastaların muhakkak muayene ve tedavi süreçlerinden geçmeleri gerekiyor.

Disfaji Nedenleri

Yutma faaliyetinde etkili olan organlarda görülebilen enfeksiyon, metabolik, tümöral, doğumsal, nörolojik ve diğer bozukluklar disfaji nedenlerini ortaya çıkarıyor. Bademciklerin şişmesi nedeni ile yemek borusunun daralması yutma güçlüğünün başlıca nedeni olarak karşımıza çıkar. Yemek borusunda kaslar mevcuttur.

Bu kasların zayıflığı nedeni ile yine yutma güçlüğü ile karşı karşıya kalınabilir. Yutma güçlüğü ve yutkunurken takılma hissi veren bir diğer hastalık da Barret Özofagus hastalığıdır. Bunlarla birlikte yemek borusunda iltihaplanma nedeni ile disfaji hastalığı ortaya çıkabilir.

Alerjik nedenlere bağlı olarak yutma güçlüğü meydana gelebilir. Mide hastalıkları yutma güçlüğünü ve takılma hissini meydana çıkarabilir. Tüm bunlar dışında yutma güçlüğünün en kritik nedeni olarak yutma eyleminin geçiş bölgesinde yer alma riski olan tümörlerin varlığından söz edilebilir.

Disfaji Tedavisi

Yutma zorluğu tedavisi de denilebilen disfaji tedavisi hastalığa neden olan olayların teşhisi sonrasında gerçekleşir. Disfaji tedavisine ilk olarak egzersizlerle başlanır ve böylece yutma refleksi ile yemek borusunda bulunan kas sinirlerinin uyarılması sağlanır. Egzersizler dışında hastalara yutma teknikleri öğretilir.

Yutma esnasında dik duruşun da yutma zorluğunun giderilmesine etkisinin olduğundan bahsetmek mümkündür. Özofagus disfaji tedavisinde ise özofagus darlığının giderilmesi için hastalar tedavi edilir. Doktorlar balon bağlı bir endoskop ile boğazda genişletme yapabilirler. Bazı hassas durumlarda ise ameliyat gerekliliği ortaya çıkabilir.

Ameliyata neden olan gerekçe yemek borusunda yer alan tümörlerin temizlenmesi gerektiğidir. Eğer disfaji nedeni reflüden kaynaklanıyor ise ilaç tedavisi yoluna başvurulur. Eğer disfaji rahatsızlığı şiddetli olarak seyir ediyor ise hastalara uygulanan tedavi yöntemi sıvı içeren diyetlerden yararlanılması şeklindedir.

Hızlı Zayıflamanın Yolları
Hızlı Zayıflamanın Yolları
Bu 11 Besini Buzdolabına Koymayın.
karaca-zuccaciye-müsteri-hizmetleri-iletişim-tel
Karaca Home Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
gece patlamış mısır yemek ,patlamış mısır kalori ,canan karatay mısır ,karatay diyeti haşlanmış mısır ,yağsız patlamış mısır
Canan Karatay Patlamış Mısır Diyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir